Gostujoče predstave
Adi Bulboacă
Slika
Simona Deaconescu & Vanessa Goodman
BLOT
Trajanje: 45 minut
Datum: 18.05.2025 20:00
Gostujoča predstava
18.05.2025   20:00
Center kulture Španski borci, Ljubljana
»Telesne krajine. Ekofeministični pogled« je večplastni projekt, ki ga soustvarjata romunska koreografinja Simona Deaconescu ter vsestranska kanadska plesna ustvarjalka Vanessa Goodman. Zasnovan je kot prostor srečanj in premislekov, ki iz ekofeministične perspektive odpira vprašanja skrbi, raznolikosti in medkulturnih povezanosti. Projekt se odmika od reprezentacije k relaciji – v ospredje postavlja povezanost in ranljivost, pri tem pa se odziva na vedno bolj polariziran svet in na skupne zgodovinske narative, ki se ne prenehajo pisati.

V svojem jedru Telesne krajine združujejo koreografijo, film, izobraževalni program in dostopnostna orodja v hibridno platformo – med predstavo, konferenco in delavnico. Vse to s ciljem oblikovati prostor, ki je ne le reprezentativen, temveč tudi inkluziven: za nevrodivergentne gledalce, za telesa, ki pogosto ostajajo nevidna, za odnose, ki presegajo binarne opozicije in utrjene hierarhije.
BLOT
Osrednje delo projekta, BLOT (izvorno Body Line of Thought), zasnuje telo kot skupni habitat – prostor, ki ga naseljujejo mikrobi, bakterije, nevidna bitja, brez katerih ni življenja. Vsako telo nosi svoj mikrobiotski podpis, svoj edinstven kompozit sobivanja. BLOT briše meje med jazom in drugim, telesnim in okoljskim, biološkim in političnim. V ospredje stopi relacijska identiteta – identiteta, ki je vselej že v odnosu, vselej že pogojena. Kaj pomeni biti eno telo v svetu, ki je poln drugih teles? In kako misliti koreografijo, ki ni le gibanje, temveč način sobivanja, način posredovanja?

V tančici skoraj nevidnih gest in tihih, vendar odločnih premikov, BLOT odpira posthumanistični razmislek o simbiozi in kontroli, koristnem in toksičnem, notranjem in zunanjem. Katera telesa ohranjamo – in katera prečimo? Katera znanja poslušamo – in katera utišamo?
Predstava, zasnovana z upoštevanjem raznolikih senzoričnih potreb
Predstava je zasnovana s posebno pozornostjo do raznolikih senzoričnih potreb, vključno z ustvarjanjem umirjenega in predvidljivega okolja, ki še posebej podpira nevrodivergentno občinstvo – obenem pa ostaja odprta in privlačna za vse obiskovalce. Predstava vključuje mehko in enakomerno razporejeno svetlobo, zmerno glasnost zvoka (pod 80 dB) ter jasne in stalne vizualne elemente, vključno z odprtimi podnapisi skozi celoten čas trajanja. Ni nenadnih sprememb svetlobe ali zvoka, koreografija pa se odvija v enakomernem, meditativnem tempu. Prostor vzbuja občutek znanstvenega laboratorija – tihega, nevtralnega in osredotočenega na telo kot ekosistem, ne kot kulturni objekt.

Obiskovalci v prostor vstopajo skozi jasno voden proces, predstava pa se začne točno, kar pripomore k občutku predvidljivosti. Na voljo je tudi miren prostor za čakanje, namenjen tistim, ki želijo priti prej ali potrebujejo bolj umirjeno okolje pred vstopom. Sedežni red ni določen, kar omogoča izbiro sedeža glede na lastno udobje, obiskovalci pa lahko prostor kadarkoli tudi zapustijo. Čeprav predstava vključuje popolno goloto, je ta predstavljena v ne­seksualnem, biološkem kontekstu, ki spodbuja nežno opazovanje in ne konfrontacije.

Vabljen_a, da doživiš to premišljeno, utelešeno raziskovanje – v svojem ritmu in na svoj način.
Iz medijev
Skoraj hipnotični ples izvajalcev, katerih gibi so mestoma fragmentirani, drugič povsem tekoči, omogoča natančno opazovanje, kako se njihovi mišični sistemi krčijo in sproščajo, kako dihanje razširja njihove prepone ter kako impulzi potekajo skozi njihove okončine in hrbtenice. V tem kontekstu je golota predstavljena kot znanstvena nujnost, kar poudarjajo tudi merilna orodja, ki jih nosijo plesalci. BLOT vidim kot priložnost, da se prepustimo vodstvu dveh teles v performansu in skozi njuno gibanje sledimo lastni liniji misli (kot nakazuje naslov), ki se sproži ob razlagah o biologiji – in se tako poveže z našo lastno izkušnjo bivanja. — Marta Bugio, New Dramaturgies Magazine
O avtorjih
Simona Deaconescu je romunska koreografinja in filmska ustvarjalka, katere delo združuje uprizoritvene umetnosti, film in raziskovanje. V svoji umetniški praksi preizprašuje telo znotraj spreminjajočih se družbenih, zgodovinskih in tehnoloških kontekstov. Pogosto sodeluje v interdisciplinarnih formatih ter skozi kritično prizmo prepleta fikcijo in resničnost. Simona je študirala koreografijo in filmsko režijo v Bukarešti ter sodelovala v mednarodnih mrežah, kot so Moving Digits, MODINA in Forecast. Je dvakratna prejemnica naziva Aerowaves Artist (2018, 2022) in dobitnica nagrade Moving Balkan Artist za leto 2025. Leta 2014 je ustanovila Tangaj Collective, s katerim ustvarja predstave, instalacije in filme, predstavljene po vsej Evropi, v Kanadi, Mehiki in na Madagaskarju.

Tangaj Collective je produkcijska skupina s sedežem v Bukarešti, ki jo od leta 2014 vodi koreografinja Simona Deaconescu. Kolektiv ustvarja predstave, ki povezujejo znanost, potisnjene zgodovine in nove oblike utelešanja. Njihova dela gostujejo po vsem svetu in ponujajo subtilne poglede na človeško izkušnjo. Tangaj vodi enega najbolj priljubljenih sodobnoplesnih programov za neprofesionalce v Bukarešti ter izvaja delavnice za profesionalne plesalce, osredotočene na plesno tehniko in interdisciplinarno kompozicijo. Od leta 2015 organizirajo Mednarodni festival plesnega filma v Bukarešti, ki je platforma za drzna, hibridna dela na presečišču plesa, filma in digitalne umetnosti. Kolektiv tesno sodeluje z Nacionalnim centrom za ples v Bukarešti in Romunskim kulturnim inštitutom ter prejema podporo nacionalnih in mednarodnih institucij, med njimi AFCN, ARCUB in Goethe-Institut.

Vanessa Goodman je kanadska koreografinja in umetniška vodja kolektiva Action at a Distance, ki deluje v Vancouvru. Njeno delo raziskuje sposobnost telesa, da nosi in spreminja pomen, ter združuje sodobni ples z zvokom, svetlobo in znanostjo. Znana je po natančni telesni izražajnosti in ustvarjanju atmosferskih svetov, pogosto sodeluje tudi z drugimi disciplinami. Vanessa je prejemnica več nagrad, med drugim Iris Garland Emerging Choreographer Award, svoje delo predstavlja mednarodno.

 
Kolofon
Ideja in zasnova:  Simona Deaconescu, Vanessa Goodman
Izvedba: Simona Dabija, Maria-Luiza Dimulescu
Izvirna glasba: Monocube
Oblikovanje prizorišča: Ciprian Ciuclea
Umetniško svetovanje: Olivia Nițis, Marta de Menezes
Produkcijska zasnova: Diana Miroșu
Oblikovanje luči in tehnično vodenje: Hermina Stănciulescu
Prevajanje: Polona Glavan

Produkcija in distribucija: Alexandra MihaliKoprodukcija: Tangaj Collective, Action at a Distance, Nacionalni center za ples v Bukarešti
Sofinanciranje: Evropska Unija, Administracija nacionalnega sklada za kulturo v Romuniji, Kanadski svet za umetnost
Podpora: Biofriction, Cultivamos Cultura, Plastic Orchid Factory, Left of Main

Zavod En–Knap:

Direktor Zavoda En–Knap in umetniški vodja Centra kulture Španski borci: Iztok Kovač / Poslovna direktorica Zavoda En–Knap in Centra kulture Španski borci: Marjeta Lavrič / Vodja vaj En–Knap Group: Ana Štefanec Knez / Tehnični koordinator: Jaka Šimenc / Tehnična podpora: Omar Ismail, Leon Curk, Hotimir Knific, Fabijan Purg, Gal Škrjanec Skaberne, Špela Škulj / Izvršna producentka: Karmen Keržar / Komunikacijska in kreativna strategija: Dražen Dragojević / Komunikacijsko in kreativno izvrševanje: Valerija Intihar / Oblikovanje: Marko Damiš / Vodja financ: Julija Travančić / Koordinatorka in organizatorka dogodkov: Katja Gabrijelčič 

S podporo: Mestna občina Ljubljana  – oddelek za kulturo, Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije
Perform Europe
Predstavitev poteka s podporo programa Perform Europe.

Perform Europe, ki ga podpira Evropska unija, je shema financiranja za evropski sektor uprizoritvenih umetnosti. Spodbuja mednarodno povezovanje in podpira vključujoče, raznolike ter okolju prijazne turneje v 40 državah programa Ustvarjalna Evropa. Perform Europe poudarja prakse, utemeljene na trajnosti in vključevanju, z namenom transformacije uprizoritvenega sektorja in zagotavljanja uravnotežene razporeditve po celini.

Perform Europe sofinancira program Ustvarjalna Evropa Evropske unije in ga izvaja konzorcij šestih organizacij: IETM – mednarodna mreža za sodobne uprizoritvene umetnosti, Evropsko združenje festivalov (EFA), Circostrada, European Dance Development Network, Pearle – Live Performance Europe* in IDEA Consult.