Odrska produkcija
Mattia Cason
Poskusi mozaika
Na voljo za gostovanje
Trajanje: 45 minut
Premiera: 08.03.2025 20:00
Center kulture Španski borci, Ljubljana
Premiera
20.03.2025   20:00
Center kulture Španski borci, Ljubljana
Nauki Gospodarice Zahoda
Navidezno različne stvari, kot so krščanstvo, boginja Izida, Ptuj v Sloveniji, judovstvo, Pasolini, Aleksandrija v Egiptu, lik kurenta, gnosticizem in migracije, se stkejo in prepletejo v mestecu Oglej v Italiji, nekoč enem od rimskih epicentrov, ki se ponaša z največjim mozaikom zahodnorimskega zgodnjega krščanstva s 760 kvadratnimi metri, v goreči viziji eruditskega plesalca o Afroazijski združeni Evropi. Evropi z drugostjo v svojem jedru, evropske-ne-evropske Evrope, vselej nekje vmes, v prečnicah, vselej že povezane, medsebojno povezane in odvisne, soodvisne, kot mozaik, združene skozi delčke pomena in plasti časa, poskuse enotnosti. Poskusi mozaika: Koraki k čutni arheologiji (2025) so “ples pripovedi”, tesno utelešenje in globoko branje mozaika kot tihega pričevanja, a tudi političnega manifesta Afroazijske združene Evrope, ki se zgodovinsko, kolektivno izogiba ali izmika mejam, narodom, državam ali kulturam. Mattia Cason, ki združuje domišljijo, performativnost, spomin in kolektivnost, morda pleše v različnih uprizoritvah, a vselej pleše eno predstavo, v imenu nezaslišane revolucionarne sile preteklosti.
Metoda
S telesom, glasom in domišljijo se ukvarjam iz dveh prepričanj. Domišljija je povezana s spominom, prej kot s fantazijo. Telo in glas pa sta posodi za posredovanje in izmenjevanje kolektivnih spominov; političnih utopij, predolgo zakopanih v tujih deželah.

—Mattia Cason
O avtorju
Rojen v Bellunu, Mattia Cason goji strast do plesa, geografije, semitskih jezikov in zlasti Evropske unije. Diplomiral je iz antropologije in vizualnih študij (Univerza v Sieni), opravil prvi magisterij iz kulturne antropologije in etnologije (Univerza v Bologni) ter drugi iz arabskega in amharskega jezika in književnosti (Univerza v Neaplju “L'Orientale”). Nadaljeval je s študijem igre na Civilni akademiji dramskih umetnosti “Nico Pepe” v Vidmu in nato plesa na Šoli za sodobni ples Maslool v Tel Avivu. Od leta 2015 je sodeloval s plesnima zasedbama Fresco Dance Company in Inbal Dance Company ter z različnimi neodvisnimi koreografi v Izraelu, kot so Michael Getman, Mor Shani in Maya Yogel. Od leta 2021 je član plesne skupine En–Knap Group v Ljubljani, od leta 2024 pa njen umetniški vodja. Je tudi umetniški vodja projekta “e”, ki temelji na potujočem performansu v obrobnih krajih in zagovarja bolj združeno Evropo, bolj Afroazijsko združeno Evropo.
Kolofon
Koncept in koreografija: Mattia Cason
So-koreografija (hip-hop sekvence): Željko Božič
Izvedba: Mattia Cason, Ruben Gombač, Ahmad Kullab
Oblikovanje svetlobe: Jaka Šimenc
Vizualije: Omar Ismail
Scenografija, kostumografija in rekviziti: Klinc Primož, Chiara Defant, Vladimir Vodeb
Fotografija: Katja Kremenić
Video: Omar Ismail

Produkcija: Zavod En–Knap 
 
Zavod En–Knap:
Izvršni direktor Zavoda En–Knap / Umetniški vodja Španskih borcev: Iztok Kovač
Poslovna direktorica Zavoda En–Knap in Španskih borcev: Marjeta Lavrič
Tehnični koordinator: Jaka Šimenc
Tehnična podpora: Omar Ismail, Leon Curk, Hotimir Knific, Gal Škrjanec Skaberne, Špela Škulj
Izvršna producentka: Karmen Keržar
Komunikacijska in kreativna strategija: Dražen Dragojević
Komunikacijsko in kreativno izvrševanje: Valerija Intihar
Oblikovanje: Marko Damiš
Vodja financ: Julija Travančić
Koordinatorka in organizatorka dogodkov: Katja Gabrijelčič
 
Zavod En–Knap in Španske borce (upravnik je Zavod En–Knap) podpira: Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije