Didaktično-reflektivna predstava POZOR HUD PLES 2: VRNITEV LEGEND je mednarodna razširitev predhodne didaktične plesne uspešnice Pozor, hud Ples!, ki si jo je v Sloveniji ogledalo že blizu 10.000 obiskovalcev.
Predstava, ki razbija mit o odtujeni nedostopnosti sodobnega plesa in njegovi zaprtosti vase, saj na sodoben način komunicira z gledalcem, ples predstavi kot del sodobnega urbanega utripa življenja in ga prevaja v dostopen jezik, na katerega niso imune niti druge oblike »mobilne kulture«.
»Kaj je sodobni ples?« Na videz nedolžno in preprosto vprašanje zna nenadoma povzročiti precej zmede. POZOR, HUD PLES 2: VRNITEV LEGEND se ga loti celostno in praktično, vprašanje o sodobnem plesu testira v razmerju do utripa sodobnega življenja in ga – to je morda najpomembneje – uprizarja skozi sam medij sodobnega plesa.
»Vrnitev Legend« je didaktični pripomoček v obliki plesne predstave, ki kronološko in pregledno predstavi zgodovino sodobnega plesa ter se razvija v pravo plesno avanturo oziroma akcijsko pustolovščino s sodobnimi prijemi. Gledalca vpelje v genezo sodobnega plesa s predstavitvijo cele vrste plesnih legend z zvenečimi imeni ter s serijo ilustrativnih koreografskih podob in plesnih stilov iz različnih obdobij (najse se vse – od baleta, predstavnikov modernega plesa, avantgardistov oziroma postmodernega plesa do plesnega oziroma fizičnega gledališča).
Opravka imamo z živo zgodovino, ki je z različnimi koreografskimi pisavami vpisana v plesalčevo/gibalčevo telo, in se dogaja pred gledalci tukaj in zdaj. EKG+ s serijo primerov iz svetovnega plesnega repertoarja uprizorijo več predstav v eni sami, medtem ko od samega začetka razvoja odrskega plesa menjavajo slikovite in historično značilne kostume, se vztrajno izvijajo iz primeža različnih formalizacij, kodifikacij giba in tehničnih predpisov. Zgodovina sodobnega plesa se ponuja kot živa zgodovina postopnega osvobajanja sodobnega plesa in njegovega avtonomnega telesa.
Predstava ne pristane na nehvaležno marginalizacijo sodobnega plesa, prej njegovo zgodovino prikaže kot vztrajen boj in proces izoblikovanja sodobnega plesa v samostojno in samosvojo odrsko umetnost. Vendarle se je prav z odgovori na vprašanje: »Kaj je to sodobni ples?« nenehno revolucioniralo pogled nanj. Sodobni ples v zavesti gledalcev prikaže kot trdoživo, uporno in vedno bolj aktualno prakso svobode, ki ne pristaja niti na vnaprejšnje kalupe in omejitve niti na življenje v senci drugih umetnosti.
Za izogibanje sodobnemu plesu pravzaprav ni nobenega razloga več. In tukaj se odgovor na vprašanje: »Kaj je to, sodobni ples?« pravzaprav šele začenja.
(Nika Leskovšek)